Historie skautingu v Napajedlích

aneb, to nejdůležitější za 100 let naší existence.

1923

První písemná zmínka o existenci skautského oddílu v Napajedlích (Skautský almanach, 1923) Vedoucím oddílu byl  majitel elektrikářské dílny Albert Zakopal – Bertík.

1. napajedelská družina skautů v čele s Bertíkem Zakopalem, 1923
Napajedelští skauti před klubovnou na Makové

1928 – 1929

Vedoucím skautského oddílu se stává profesor Oskar Hahn, z těchto let pochází dvě nejstarší dochované fotografie napajedelské skautské družiny. Traduje se, že byli krojovaní a podnikali vycházky do okolí Napajedel. V této době už byli členy oddílu pozdější výrazné osobnosti – bratři Šulcovi (Bohuslav – Sláva a Miloslav – Míla) i Miloslav Löwy – Milda.

1931 – 1932

Oddíl skautů vede Sláva Šulc, činnosti se věnuje i jeho bratr Míla. Oddíl spolupracuje s uherskohradišťskými skauty.

Sraz napajedelských skautů na Svaté vodě 1933

1933 – 1938

V roce 1933 se z USA vrací do Napajedel Jaroslav Hodný-Jerry, který se v zahraničí seznámil nejen se svou budoucí ženou, ale i se skautským hnutím, kterému se začal po návratu do Napajedel intenzivně věnovat.

Jerry se stal sborovým vůdcem nově ustanoveného Sboru Svazu Junáků Skautů – RČS v Napajedlích, který byl součástí Župy Masarykovy.  Středisko mělo ve 30.letech až kolem sta členů. Koncem roku 1934 byly založeny dva oddíly v Otrokovicích, které byly registrovány pod Sborem Napajedla.

V červnu 1935 se asi 150 skautů a skautek podílelo na oslavách 60. narozenin armádního generála Josefa Šnejdárka (*1875 Napajedla, +1945, Maroko), kterému byla v Napajedlích odhalena pamětní deska.

1933 -1938

Družinové a oddílové schůzky se od konce roku 1933 konaly ve vlastní klubovně na Makové, kde skauti koupili a opravili starý lázeňský altán. Využívali jej až do roku 1940, než byl poškozen sesuvem půdy.

V době mobilizace v roce 1938 pomáhali skauti se sčítáním koní, při hlídání napajedelských mostů, cvičili se v první pomoci, fungovali jako rychlé informační spojky na jízdních kolech.

V letech 1933-40 se každoročně konal letní stanový tábor. Poprvé tábořil chlapecký oddíl pod Břesteckou skalkou v létě 1933, o rok později uspořádaly samostatný tábor i děvčata. Během osmi let vystřídali napajedelští skauti osm tábořišť: Pod Břesteckou skalkou, u Lidečka, Pod Kněhyní u Prostřední Bečvy, U Rajnochovic, v údolí Stanovnice, v Súlovských skalách, u Bratřejova.

Oběd na táboře Pod Kněhyní, 1935
Výlet na Svatý Antonínek, 1940

1939 – 1940

Středisko dostává jméno Středisko Junák v Napajedlích. Mění se také název pro nejmladší děvčata – z šotků se stávají světlušky. 1.4.1939 vzniká 1. oddíl skautů Spytihněv, který spadá pod středisko Napajedla.

Jerry Hodný se vzdává funkce sborového vůdce. Jeho odbojová činnost v Obraně národa však vyšla najevo až při zatčení 15. prosince 1939. Byl odsouzen a později popraven. Zatčena a vězněna byla i jeho žena Růžena Hodná, která pracovala v Obraně národa jako spojka, a další skauti jako Karel Homolka nebo Osvald Duba.

Od roku 1939 postupně emigrovalo několik napajedelských skautů – Petr Laufer do Jižní Afriky, M. Löwy do Šanghaje, kde za války pracoval jako hlasatel čs. Vysílání,  B.Šulc do Velké Británie, kde působil jako důstojník v 1.čs.tankové brigádě, bratři Leoš a Ota Braunovi bojovali v 11. čs. praporu – východním.

15. 11. 1940 byl Junák rozpuštěn.

1941 -1945

Po rozpuštění Junáka ale činnost jeho členů neskončila – členové bývalého junáckého orchestru dále organizovali hudební vystoupení, další skupina se angažovala osadě Zlatý šíp.

. V roce 1943 se Zlatý šíp rozdělil a vznikla nová osada Věrní kamarádi. Fungovali jako koedukovaný oddíl, který se denně scházel a provozoval sportovní a turistické aktivity i hudební skupinu. Po válce se většina členů osad aktivně zapojila do činnosti v Junáku.

Někteří skauti se zapojili do partyzánského odboje – M.Kohn, M.Hon, E.Záhořák. Za odbojovou činnost v Obraně národa byl 27. listopadu 1942 popraven Jerry Hodný.

Napajedelští skauti s Bohušem Skybou a Jerrym Hodným na župním sjezdu v Luhačovicích, 1934
První poválečný tábor – Májová, 1946

1945 -1950

Ihned po osvobození Napajedel v květnu 1945 svolal Josef Obdržálek starší skauty a skauty, aby se zapojili do obnovy civilního života. V červnu se konal nábor nových členů, který se setkal s velkým ohlasem. Z předválečných i nových členů bylo postupně vytvořeno celkem 5 oddílů skautů, 2 smečky vlčat, 3 oddíly skautek, 2 roje světlušek a 1 oddíl vodních skautů. Do určité míry samostatně fungoval 5. oddíl homogenních skautů, který měl svou klubovnu na faře.

Velitelem Střediska junáků a skautek Napajedla byl Karel Homolka. Pod středisko spadaly také obnovené či nově založené oddíly v Pohořelicích, Oldřichovicích, Komárově, Spytihněvi, Halenkovicích, Žlutavě, Topolné, Traplicích.

Na žádost střediska bylo skautům v létě 1945 přiděleno 7 klubovních místností s příslušenstvím v napajedelském zámku ve druhém patře jižního křídla. Z kluboven se museli skauti vystěhovat v květnu 1947, kdy zámek koupila firma Fatra. V témže roce začali stavět novou klubovnu na přiděleném obecním pozemku na dětském hřišti Na Kapli, která byla slavnostně otevřena v červnu 1948.

1945 -1950

Skautská činnost po válce byla pestrá – zahrnovala skautské sjezdy a závody, vycházky do okolí.  V září 1945 uspořádalo středisko první Memoriál Jerry Hodného, dodnes tradiční závod. V roce1946 se v Napajedlích uskutečnilo okresní kolo Svojsíkova závodu – nového celorepublikového prestižního závodu junáků a skautek. Zúčastnily se ho všechny napajedelské oddíly.

Junáci se účastnili četných kulturních a společenských akcí – junáckých dnů, slavnostních průvodů, táboráků. Významnou akcí byla oslava narozenin prezidenta Beneše nebo přivítání generála Ludvíka Svobody v srpnu 1945 (zúčastnilo se 240 napajedelských skautů a dalších 280 z okolí). Oldskauti z 1.oddílu postavili pomník padlým americkým letcům podle vlastního návrhu Zdeňka Řiháka. Kulturní život v Napajedlích obohatili skauti junáckým plesem se skautským jazzovým orchestrem P. Goetze. Po roce 1947 se konaly čtyři úspěšné ročníky.

První poválečný tábor se konal v létě roku 1946 na Májové u obce Držková. Ty další byly v Budišově nad Budišovkou, Pod Strečnem, u Bratřejova a naposledy v roce 1949 na Kněhyni.

8. 10. 1946 byl Okrsku Napajedla náčelnictvem Ústřední Rady Junáka propůjčen čestný název Okrsek Jerry Hodného Napajedla, vedoucím okrsku byl Josef Obdržálek – Pepiček. V roce 1947 bylo založeno Sdružení přátel Junáka.

Poválečného Jamboreé míru ve Francii se účastnili dva zástupci z Napajedel – Zdeněk Pavlíček – Cvoček a Zdeněk Polášek.

Betonování základů pro novou klubovnu Na Kapli, 1947
Tábor Sudoslké Skály, 1938

1945 -1950

V souvislosti s politickou situací v roce 1948 postupně klesaly počty členů ve střediscích po celé republice.

Organizace byla vyzvána, aby se stala součástí Národní fronty, záhy bylo vedení Junáka rozmetáno. Členové napajedelských skautských oddílů starší 15 let vytvořili Junácký klub  –  Junklub – zájmový kroužek ČSM Napajedla

Junák existoval formálně ještě v roce 1950, až byl rozhodnutím ÚV ČSM dnem 1. ledna 1951 rozpuštěn. Výchovy mládeže se ujala nově vytvořená monopolní organizace pionýrská. Středisko Junák Napajedla bylo rozpuštěno koncem května 1950, veškerý majetek byl předán Pionýrské organizaci v Napajedlích.

1950 -1968

Po rozpuštění Junáka se početná skupina bývalých skautů a skautek ve věku 18 až 22 let postupně rozdělila do několika jiných organizací, kde se mohli oficiálně scházet. Někteří se zapojili do činnosti amatérského divadla Vojan, se kterým v letech 1950-3 sehráli mnoho představení v okolních obcích.

Další se soustředili v lyžařském oddíle, ve kterém zanedlouho vytvořili turistický oddíl pod vedením Josefa Piňose a v letech 1950-6 pořádali četné vycházky a zájezdy po Česku i Slovensku. V roce 1956 vznikl při turistickém oddílu i zájmový vodácký oddíl.

Skautská kapela, 1968
Napajedelská hlídka skautů na 7.memoriálu JH 1969

1968 – 1970

Už v květnu 1967 zavítal do Napajedel na besedu nestor českých skautů Jaroslav Foglar, který nehovořil jen o svých knihách, ale také o svém pražském oddíle, kde vychovával skauty i v době zákazu. Motivovaní tímto setkáním svolali napajedelští skauti již na jaře 1968 do loutkového sálu zájemce o ustavení Sdružení přátel Junáka.

Přípravný výbor v čele s Františkem Pavlíkem uspořádal setkání bývalých členů v dubnu 1968.

Díky velkému zájmu bylo obnoveno Středisko Jerry Hodného, vedoucím zvolen František Pavlík – Steve. Bylo vytvořeno 6 oddílů – oldskauti, skauti, dva oddíly skautek, vlčata a světlušky. Květnový nábor dodal ještě 107 nových členů, takže se počet oddílů ještě rozrostl. Pod napajedelské středisko patřil také nově založený oddíl skautů v Březolupech, který vedl Ludvík Korábečný, bývalý napajedelský skaut.

1968 – 1970

Skauti získali zpět svou původní klubovnu Na Kapli, která v roce 1950 připadla Pionýru a záhy v ní provedli nezbytné opravy.

V napjaté době po invazi sovětských vojsk do Československa se napajedelští skauti rozhodli udržovat činnost tak dlouho, jak to jen bude možné. Jednou z prvních akcí byl rádcovský kurz v Březolupech, další obnovení Memoriálu Jerry Hodného, jehož VI.ročník proběhl již na podzim 1968. Závod proběhl ještě v následujících dvou letech, přičemž rekordní účasti (cca 240 závodníků) dosáhl v roce 1970, kdy se již vědělo, že se Junák jako organizace ruší.

Skautskou činnost tvořily v tomto období především závody, pěší vycházky do okolí, brigády (např. úklid v rámci akcí Služba vlasti nebo sběr starého železa) a kulturní akce jako dětský karneval, Mikulášská besídka, prvomájové atrakce pro děti a mládež v zámeckém parku nebo stráž při kladení věnců.

Družina Sedmikrásek, 1970
Dívčí tábor u Sukovitého kříže, 1970

1968 – 1970

Speciální událostí byl slavnostní slib, který skládali vybraní členové na napajedelské radnici 28. října 1968. Téhož dne, k 50.výročí založení ČSR, vysadili junáci Strom republiky – lípu u nového kina a vyšlo další číslo obnoveného časopisu Hlas.

Letní tábor napajedelských, březolupských a bojkovických skautů a skautek se uskutečnil v roce 1969 na Nové Dědině u Sukovitého kříže. V létě 1970 se tábořilo na Mravenčí louce pod Velkým Lopeníkem. Tábořiště sehnalo bojkovické středisko a opět se ho účastnili jeho členové – počet účastníků přesáhl 120.

V září 1970 byla rozhodnutím Ústředního výboru KSČ organizace Junáka zrušena.

Tábořiště u Tří pramenů, 1973

1970 -1989

Vedení střediska se po zákazu Junáka rozhodlo děti neopustit a pracovat s nimi dále pod hlavičkou tábornických oddílů při PO SSM, které fungovaly samostatně až do roku 1976.

Skautská klubovna přešla do správy Pionýrské organizace, což bohužel vedlo k tomu, že o její opravy se nikdo nestaral a objekt začal chátrat.

Činnost tábornických oddílů ještě velmi podobala té předchozí – ačkoli bez skautských symbolů, dařilo se částečně skauting uchovávat. 1-2x měsíčně se pořádaly oblíbené vycházky do okolí. Memoriál J.Hodného byl sice zakázán, nicméně závody se v podobné formě konaly pod názvem Závod Osvobození nebo Závody hlídek, kde Napajedláci navázali bližší kontakty s bývalými skauty ze střediska Psohlavci v Uh. Hradišti.

Oddíly tábořily každé léto až do roku 1977, a to U Tří pramenů (tábořiště z roku 1949 u Prostřední Bečvy), Na Zakopané Dědině u Koryčan, na Šindlerově louce pod Červenohorským sedlem. S ohledem na sílící tlak z vedení Pionýrské organizace de facto táborem v roce 1977 činnost tábornických oddílů skončila. K dalšímu vzkříšení skautingu došlo až koncem osmdesátých let. V květnu 1988 se sešlo asi 30 bývalých skautů na vodácké chatě, aby si připomenuli 20. výročí obnovení Junáka v Napajedlích.

1990 – současnost

Po obnovení Junáka v prosinci 1989 postupně znovu ožila i skautská činnost v Napajedlích. 16. února 1990 svolal František Pavlík – Steve bývalé skauty a skautky a záhy bylo v Napajedlích obnoveno středisko pod názvem Český junák – Středisko Jerry Hodného Napajedla s Františkem Pavlikem v čele.

Zpočátku byly vytvořeny 3 oddíly – skauti, skautky a oldskauti s celkem asi 60 členy, v květnu bylo ustaveno Sdružení přátel Junáka, do něhož se přihlásilo 35 členů. Později přibyl další oddíl skautů, vlčat, světlušek a v roce 1996 oddíl roverů a rangers, který funguje dodnes.

Z oddílu oldskautů se vyčlenila skupina Dědků (starší 60 let), kteří se začali věnovat opravě a údržbě kluboven a táborového vybavení. V roce 1992 převzal vedení střediska Miloš Sudolský – Zub, od roku 2004 je vedoucím střediska Zbyněk Abrhám-Lincoln

Nové oddíly, 1991
Nový napajedelští skauti při skautském slibu na radnici, 1991

1990 – současnost

Původní oddíly se v průběhu 90. let sloučily do jednoho chlapeckého, který zahrnuje jak skauty, tak vlčata, a jednoho dívčího se světluškami a skautkami. Roveři a rangers mají také svůj oddíl. Nejstarší členové jsou organizováni ve 160. klubu oldskautů, který je rozdělen na družinu mladších a starších. Čtyři oldskauti se stali členy Svojsíkova oddílu.

Obnovuje se dřívější spolupráce se střediskem v Bojkovicích a Uh. Hradišti, nově se posilují vazby se skauty v Otrokovicích, Zlíně nebo Pozlovicích.

Na žádost střediska byla skautům v roce 1990 vrácena klubovna Na Kapli a získali také chatu na Jiráskově ulici, které byly obě majetkem Pionýrské organizace. Klubovna Na Kapli byla po 30 letech pionýrské správy v dezolátní stavu.

1990 – současnost

Období od roku 1990 dodnes je nejdelším souvislým obdobím nepřerušované skautské činnosti v Napajedlích. Oproti minulosti se její náplň proměnila, co se týká formy a samotných aktivit, stále však vychází ze základních skautských prvků jako v uplynulých desetiletích.

Mladší členové (do 15 let) se scházejí na pravidelných družinových schůzkách a v průběhu roku se účastní dalších akcí, na jejichž přípravě se podílejí starší roveři a rangers. Oldskauti kromě své vlastní činnosti zajišťují středisku především materiální zázemí.

Činnost v posledních třech desetiletích zahrnovala a zahrnuje zejména: – skautské závody (obnovený Memoriál J. Hodného, který se koná každoročně od roku 1992, Svojsíkův závod a Závod světlušek a vlčat pořádaný na různých místech zlínského okresu, skautská setkání (např. Obrok), – vycházky, celoroční vícedenní výpravy, zimní sporty, cyklovýlety, často se využívá tábořiště se srubem na Karolince nebo základna Okresní rady Junáka Zlín na Lukově,- kulturní a zábavné akce pro veřejnost (obnovený skautský ples pořádaný každoročně od r.2007)

Nové tábořiště v údolí Kobylská u Karolinky – zimní pohled na louku z protějšího kopce, 1994
Tábor Karolinka, 2023

Současnost

A tohle je skupinová fotka 1. a 2. oddílu z roku 2023 na tábořišti se srubem nad Karolinkou. Za naši více než 100 letou historii jsme dosáhli spousty vrcholů, ale častokrát spadli až na dno. Přesto jsme se zvedli a šli dál. A za to, že skauting má v Napajedlích takovou historii může velká spousta lidí a na jejich seznam by nám sotva stačil tento web. Děkujeme všem minulým i současným skautům, že spolu můžeme psát tak dlouhou historii Střediska Jerry Hodného Napajedla.

DĚKUJEME!

Poděkování:

Bohaté historii střediska se mnoho let věnoval Lubomír Sudolský-Barva, který s pomocí Josefa Sudolského-Ofky začal v roce 1994 shromažďovat materiály pro zpracování publikace o vývoji napajedelského skautingu. Kniha vyšla v roce 1998 v rámci oslav 75 let skautingu v Napajedlích (a 100 let povýšení Napajedel na město) pod názvem Jak žijeme I. – Historie skautingu v Napajedlích.  K výročí byl tehdy také uspořádán karneval, okresní kolo Závodů vlčat a světlušek, výstava v sále sokolovny, ukázkový skautský tábor v parku Na Kapli s programem pro děti a velké setkání napajedelských skautů. Druhý díl publikace vyšel v roce 2003 (popisuje napajedelský skauting 1998-2003) v rámci výstavy k 80. výročí skautingu v Napajedlích v klášterní kapli. Třetí díl byl vydán v roce 2008.